Диспетчеризація ПС 110 кВ "Мухіані", Тбілісі

20/02/2017

Інтегратор: ТОВ GeniSYS

Замовник: енергопостачальна компанія АТ Теласі, Тбілісі, Грузія

Терміни реалізації: 2016 роки

В результаті активної забудови і розвитку інфраструктури мікрорайону Мухіані столиці Грузії Тбілісі, виникла гостра необхідність в будівництві нової ПС 110/10/6 кВ. Замовником виступила АТ Теласі - одна з найбільших в Грузії мережевих компаній, що здійснює розподіл і збут електроенергії. За реалізацію проекту взялася компанія GeniSYS, заснована українськими та грузинськими інженерами в сфері електроенергетики та промислової автоматизації, за плечима якої широкий спектр успішних технічних і програмних впроваджень для харчової промисловості (елеватори для зберігання зерна, борошномельні виробництва, олійно-жирові комбінати і ін.), дата-центрів, розподільчих підстанцій і систем високої, середньої та низької напруги.

Диспетчеризация ПС 110 кВ "Мухиани", Тбилиси

Диспетчеризация ПС 110 кВ "Мухиани", Тбилиси

Перелік основного обладнання:

  1. Система захисту та управління двома силовими трансформаторами 110/10/6 кВ на базі реле RET-670 (ABB), вимірювачів параметрів електричної мережі типу N14 (LUMEL), приладів управління положенням РПН УЗА-10М.В4 (EMV group) і покажчиків положення РПН УП-25 (МНПП АНТРАКС);
  2. Система захисту та управління обвідним вимикачем і вимикачами відвідних лініях (3 шт.) напругою 110 кВ на базі реле REL-670 (ABB) і вимірювачів параметрів електричної мережі типу N14 (LUMEL);
  3. Системи вимірювання основних параметрів електричної мережі (вимірювальні комірки) по стороні 10 кВ і 6 кВ на базі приладів ZX-210 і ZX-310 (Premko);
  4. Системи управління комірками захисту відхідних фідерів по стороні 10 кВ і 6 кВ на базі приладів LX-120.3, LX-120.5 (Premko).

Опис системи автоматизації:

Використане в проекті телекомунікаційне обладнання, було обрано на основі аналізу підтримуваних протоколів і інтерфейсів вимірювальними і керуючими приладами підстанції. Обмін даними з захисними реле ABB RET-670 і REL-670 реалізовано на базі енергетичного протоколу DNP 3.0 (інтерфейс RS-485). Обмін даними з іншими приладами (N14, УЗА-10М.В4, УП-25, ZX-210, ZX-310, LX-120.3, LX-120.5) виконується по протоколу Modbus RTU (інтерфейс RS-485). Логічно вся мережа обміну цифровими даними на підстанції розділена на сегменти з урахуванням типів протоколів, які підтримують прилади. Для диверсифікації ризиків, а також підвищення надійності та живучості системи диспетчеризації на базі SCADA, сегменти мережі обміну даними по стороні 10 кВ і по стороні 6 кВ з'єднуються з основною телекомунікаційною шафою підстанції за допомогою оптоволокна. Для цього з кожного боку оптоволоконної лінії встановлений Serial to Fiber Converter MOXA TCF-142. Прилад виконує перетворення інтерфейсів RS-232, RS-482/485 в оптику і назад.

В головній телекомунікаційній шафі встановлено 1 kVA інвертор 220VDC / 220VAC (PULSE), підключений до системи безперебійного живлення підстанції. Таким чином, сервер підстанції і все телекомунікаційне обладнання забезпечене безперебійним електричним живленням.

Наявність у підключених приладів різних протоколів, різновидів одного і того ж протоколу, а також інтерфейсів обміну даними викликає певні незручності. Тому при реалізації структури мережі обміну цифровими даними на підстанції прийнято рішення усі інтерфейси, які будуть опитуватись сервером підстанції, перетворювати в Ethernet. Для опитування захисних реле ABB RET-670 і REL-670 застосовується 8-портовий комунікаційний сервер MOXA NPort 6650-8. Перетворювачі інтерфейсів MOXA TCF-142 з боку телекомунікаційної шафи, а також вимірювачі параметрів електричної мережі типу N14, прилади керування положенням РПН УЗА-10М.В4 і покажчики положення РПН УП-25 опитуються 4-портовим комунікаційним сервером MOXA NPort 5450. Для об'єднання в загальну мережу Ethernet комунікаційних серверів MOXA NPort 6650-8 і NPort 5450 встановлено некерований свіч MOXA EDS-205A.

Головний сервер підстанції обраний на базі обладнання американської компанії Hewlett Packard, яка є всесвітньо визнаним гарантом якості та надійності.

Диспетчеризация ПС 110 кВ "Мухиани", Тбилиси

Диспетчеризация ПС 110 кВ "Мухиани", Тбилиси

Диспетчеризація

В якості програмного забезпечення для реалізації системи диспетчеризації підстанції обрано SCADA zenon Energy Edition, австрійської компанії COPA-DATA. zenon Energy Edition - це галузеве рішення, спрямоване на побудову систем автоматизації електростанцій, підстанцій і розподільчих мереж, яке має в своєму складі розширений функціонал, який використовується виключно в енергетиці.

Крім стандартних інтерфейсів управління енергетичними системами за допомогою SCADA zenon Energy Edition реалізовані:

  • топологічні і технологічні блокування на підстанції
  • система оповіщень і тривог
  • архів аварійних і поточних подій
  • візуалізація стану обладнання та живлення відхідних мереж
  • історичні та поточні графіки потужностей, струмів і напруг
  • багаторівнева система доступу користувачів

Система візуалізації має Клієнт-Серверну структуру на 4500 TAGs з виведенням основних екранів на безшовну відеостіну.

Скріншоти дисплейних мнемосхем SCADA zenon Energy Edition

Диспетчеризация ПС 110 кВ "Мухиани", Тбилиси

Диспетчеризация ПС 110 кВ "Мухиани", Тбилиси

Диспетчеризация ПС 110 кВ "Мухиани", Тбилиси

Після установки додаткових програмних модулів і устаткування SCADA zenon Energy Edition в перспективі може бути використана для побудови розподіленої диспетчерської системи управління всіма енергетичними об'єктами компанії.