Підвищення рівня надійності проектів в SCADA zenon

09/12/2016

Існують системи автоматизованого керування та диспетчеризації, до яких ставляться підвищені вимоги по надійності та відмовостійкості. В основному – це проекти в енергетиці, нафто-газовій сфері, металургії. Для досягнення зазначених показників в SCADA застосовують технології «гарячого» резервування. В новій версії zenon даний функціонал було значно розширено, забезпечивши таким чином ще більший рівень робасності проектів та захист від втрати будь-яких виробничих даних.

З питань підвищення безпеки даних SCADA zenon просунулась далеко вперед. Вперше технологію резервування в цьому програмно-технічному комплексі було використано ще в 1996 році, і з того часу вона ефективно використовується в багатьох проектах по всьому світу. На сьогоднішній день функціонал побудови резервованих систем в zenon було доповнено цілим набором можливостей, які дозволяють реалізувати декілька їх типів, при цьому гарантується дійсно «безударна» робота програмного забезпечення. Це означає, що жодні дані не будуть втрачені, навіть в період між перемиканням від Головного Сервера до Резервного.

Нижче представлено основні функції для класичного резервування, втілені в SCADA zenon.

При класичному резервуванні Головний і Резервний Сервер мають пряме підключення до PLC і синхронно здійснюють запис усіх даних. При виході з ладу Головного Сервера, Резервний автоматично перебирає на себе повноваження без жодної втрати даних. Усі зв’язані Клієнтські станції переходять на отримання даних від нового Сервера.

Резервування в zenon розрізняється:

По принципу комутації між Серверами:

  • Домінантне. При відновленні працездатності Головного Сервера відбувається перемикання між станціями і проект починає працювати як і до аварії.
  • Бездомінантне. При відновленні працездатності Головного Сервера перемикання не відбувається, а для проекту Сервер, що почав знову працювати, стає – Резервним Сервером, а інший – Головним. Тами чином уникається операція повнорного перемикання між станціями.

Демонстрація роботи SCADA системи zenon при активованому бездомінантному принципі резервування:

По принципу отримання даних резервування в zenon може бути:

  • Мультирангове. Даний функціонал активується, якщо Резервний Сервер з якихось причин має краще з’єднання з процесом, ніж Головний (наприклад пошкоджений кабель, тощо). Це досягаєтья за рахунок визначення рангів для найбільш важливих змінних. Таким чином унеможливлюється отримання Головним Сервером менше дійсних даних.

Демонстрація роботи SCADA системи zenon при мультиранговому принципі резервування:

Якщо Ви зацікавлені в підвищені рівня надійності роботи автоматизованої системи і бажаєте на практиці перевірити представлені типи резервування, Ви можете звернутись в центральний офіс компанії і отримати інсталляційний DVD-диск з демо-версією SCADA системи zenon.