Розширення комунікаційних можливостей драйверу zenon IEC 61850

13/09/2012

Незважаючи на нещодавнє отримання сертифікату відповідності для драйверу zenon IEC 61850, компанія COPA-DATA продовжує розширювати його функціональність. Енергетичний ринок розвивається високими темпами. Тому, для того щоб не відставати від вимог клієнтів, інженерний відділ компанії постійно займається удосконаленням програмного коду продукту, особливо приділяючи багато уваги комунікаційним можливостям zenon. Нижче ми коротко розглянемо які нові переваги надає клієнтам оновлений IEC 61850 Client Driver.

Використання ISO 8650-1 в вітроенергетичних проектах

В проектах по диспетчеризації систем вітрогенеруючих установок присутня велика кількість рознесених на місцевості пристроїв, які, відповідно до ISO 8650-1 (див. IEC 62351-4, ACSE), вимагають аутентифікації, без якої вони не можуть бути запущені. При цьому, клієнтська станція підключається до системи тільки маючи доступ з серверу. Таким чином реалізується захист від небажаних з'єднань клієнтів.

Також стандарт прописує вимоги по реалізації зв’язку через первинну і вторинну IP-адресу. zenon може працювати з комунікаційними вузлами одного рівня, які обмінюються суміжними даними, але фактично отримує їх через зовнішній компонент. Цей механізм використовується в технології резервування проекту HMI/SCADA системи, а також при резервуванні мережевих карт.

Звітність

Удосконалення звітової діяльності пов’язані не стільки з самою можливістю її реалізації, але більше з індивідуальністю устаткування що використовується. На відміну від базових SCL-конфігурацій сервера, тепер параметри звіту можуть задаватись індивідуально. Ця опція особливо корисна у тих випадках, коли Вам не відомі усі налаштування інтелектуальних пристроїв, але допускається реалізація довільних варіантів звітів.

Ідентифікація походження

Тепер ідентифікація походження даних може виконуватись через команди. При конфігуруванні драйвера користувач має можливість присвоїти категорію. Ідентифікатор визначає походження команди шляхом надання їй об’єктного атрибуту даних (об'єкт команди) з відповідним номером. Як правило, в проекті в першу чергу використовується режим 2-Station-control. Але якщо zenon використовується в якості системи управління верхнього рівня або в якості контролера захисного обладнання, то вибирається або режим 3-Remote-control або 1-Bay-control, відповідно.

Установка параметрів

Завдяки активній співпраці з нашими партнерами, тепер можлива установка і зчитування Setting Groups (атрибут ActSG). Тут іде мова про установку параметрів, які активуються або отримуються через захисні пристрої.

zenon Logic та straton IEC 61850 Server

Також було внесено деякі модифікації в IEC 61850 Server zenon Logic (straton). Найбільш значими удосконаленнями являється можливість використовувати Time Quality Byte (восьмибайтовий Т-атрибут). За його допомогою можна динамічно змінювати в програмі часову мітку. Якщо додаток визначив, що, наприклад, в даний момент синхронізація часу не функціонує, то змінній Time Quality в біт 2 записується значення TRUE. Таким чином інформуються усі клієнтські станції про те, що часова мітка не відповідає дійсності. В категорії Time Quality були розроблені нові функціональні блоки за допомогою яких можна легко обчислити складний часовий формат IEC 61850. Об’єкту даних можна задати час відмінний від поточного. Це має значення, наприклад, при програмуванні перетворювача протоколів, який повинний реєструвати інформацію про час одержання телеграми.

Крім часових нововведень, також покращено використання атрибутів типів даних. Тепер можуть оброблятися атрибути з масивів і передаватися набори значень які формують тренди або гармоніки.

Удосконалення GOOSE

Змінено реалізацію GOOSE. Стандартне визначення частоти повторення повідомлень GOOSE (мін/макс) тепер перенесено до SCL (ICD, CID).

Подальший розвиток

У відповідності до звернень наших клієнтів, зараз проводяться розробки в напрямі повнішої інтеграції IEC 61850 в продуктову лінійку zenon. Ця робота ще не закінчена, проте з впевненістю можна сказати одне – HMI/SCADA zenon залишається лідером в сфері автоматизації в енергетичній галузі.