SCADA zenon забезпечила оновлення підстанцій Норвезької національної залізниці

27/11/2023

Норвезький оператор залізничної мережі Norwegian National Rail Administration (Jernbaneverket) прийняв рішення провести глобальне оновлення своєї інфраструктури в рамках модернізації надання залізничних послуг та оптимізації обслуговування пасажирів, а також підвищити надійність самої залізничної мережі. Потрібне сучасне рішення для керування і моніторингу силових трансформаторних підстанцій, оскільки використовувана дотепер технологія керування ними на всій протяжності загальнонаціональної мережі в деяких регіонах не змінювалася понад сорок років. Було прийнято рішення для цієї задачі використати програмну платформу zenon — програмне забезпечення HMI/SCADA від COPA-DATA.

НОВЕ ПОКОЛІННЯ

Перед тим, як розглядати будь-яке рішення, необхідно провести ретельний аналіз наявної інфраструктури з метою підготовки поетапного плану всієї модернізації. Підвищуючи продуктивність мережі, цей проект повинен забезпечити потенціал для відповідності вимогам та стандартам майбутнього. Проте здійснення модернізації ускладнюється тим, що вона має здійснюватись без порушення регулярного залізничного сполучення. Це є великим викликом.

Більшість наявної технічної інфраструктури підстанцій мережі була побудована у 60-х і 70-х роках, коли відбулися останні значні зміни в технології. Застаріла технологія призводить до низької продуктивності та потребує регулярної уваги до обслуговування. Той факт, що це обслуговування повинно проводитися на місці, означає, що досвідчений і кваліфікований персонал повинен регулярно їздити на підстанції. Подорожі займають багато часу і є економічно затратними, що призводить до постійного зростання витрат.

Сучасне рішення призвело б до значного полегшення вирішення щоденних завдань керування та експлуатації електричної мережі, а також дало б можливість керування кожною окремою електричною підстанцією з головного оперативного центру. Важливими факторами при пошуку рішення також є підвищення безпеки та покращення умов праці для співробітників.

ПІЛОТНИЙ ПРОЕКТ

Все почалося з серії пілотних проектів, які стали відправною точкою для цього великого та складного оновлення апаратних та програмних засобів, що задіяні в  керуванні загальнодержавною мережею.

Для реалізації одного з пілотних проектів був обраний шведський системний інтегратор IETV, кваліфікований партнер COPA-DATA. Завданням цього проекту була повна модернізація підстанції у населеному пункті Лундамо, що розташоване на південь від Тронхейму. Для проекту IETV створив абсолютно нову концепцію контролю та керування, що включає апаратні та програмні рішення. В якості SCADA платформи для впровадження концепції IETV використав zenon, програмне забезпечення контролю та керування від COPA-DATA.

Малін Фрідмар (Malin Fridmar), менеджер проектів IETV, пояснює, чому вони вважають zenon найкращим рішенням для цього проекту: “Ми обрали zenon в якості HMI/SCADA, тому що він пропонує повне рішення для протоколу IEC 61850, що має життєво важливе значення для цього типу проектів”.

ПОЧАТОК РУХУ ЗАЛІЗНИЦІ

На розробку та впровадження пілотного проекту пішло шість місяців. Оцінивши  успіх від його впровадження, Norwegian National Rail Administration обрали IETV для модернізації обладнання контролю та керування ще шістнадцяти додаткових підстанцій своєї мережі.

Впровадження проекту на кожному з об'єктів складається з декількох етапів: спочатку IETV відвідує місце, щоб зробити фото і опис конкретного об'єкта і вимоги до наявної підстанції. Потім розробляється комплексне рішення для електричних схем та мереж. Коли проект завершено і схвалено, збираються шафи з релейною автоматикою, після чого починається складна робота з програмування кожної схеми.

ГІДНА ПЛАТФОРМА МАЙБУТНЬОГО

Проект в Лундамо вже відпрацював на повну силу протягом року, і вже є реакція щоденних користувачів системи: оператори та сервісний персонал дуже задоволені отриманим рішенням.

Ключовим фактором успіху проекту є значно покращена надійність підстанції. Нове рішення призвело до значного скорочення необхідності реактивного обслуговування або усунення несправностей, оскільки тепер можна контролювати та керувати підстанціями з диспетчерського центру. Попередження про можливі збої або події також приходять набагато раніше, що дає можливість легко їх вирішити.

Значно скорочена програма планового обслуговування – черговий фактор відмінності від старої системи. zenon зарекомендував себе як надійна платформа з довгостроковою перспективою. Роланд Йоханссон (Roland Johansson), керівник відділу технічного розвитку IETV у захваті від успіху проекту: "zenon показав себе тут ідеальним рішенням. Це SCADA, що задовольняє будь-які вимоги в енергетиці".

СУЧАСНЕ ПРОГРАМНЕ РІШЕННЯ

Norwegian National Rail Administration обрав рішення на базі zenon з багатьох причин, однією з яких є вбудована гнучкість, оскільки рішення на основі zenon повністю масштабуються — від простого HMI до системи моніторингу SCADA zenon Energy Edition. Інша ключова перевага — унікальна комунікативна відкритість zenon, що включає інтегрований шлюз передачі даних до центрального пункту керування зі зв'язком по протоколу IEC 60870-5-104.

В рамках підстанції внутрішня взаємодія реалізована на базі систем релейного захисту Siemens та VAMP IEC 61850, а також на базі ПЛК Beckhoff IEC 60870-5-104.

Ще два важливі аспекти на користь zenon – це можливість створювати на кожному об'єкті індивідуальні інтуїтивно зрозумілі сучасні інтерфейси для операторів, а також можливість адаптації цих інтерфейсів до концепції загального рішення.

zenon ПРОПОНУЄ:

  • Інтегрований шлюз IEC 60870-5-104
  • Дистанційне керування з центральної диспетчерської
  • Внутрішню комунікацію по IEC 61850
  • З'єднання з Beckhoff Twincat
  • Масштабованість від HMI до SCADA
  • Підвищену надійність
  • Зниження витрат на експлуатацію та технічне обслуговування

Виконання реорганізації електричної інфраструктури великої національної залізничної мережі є не легким завданням, але для zenon це під силу.

СВ АЛЬТЕРА є ексклюзивним дистриб’ютором компанії COPA-DATA в Україні. В разі зацікавленості в реалізації подібних проектів або для придбання SCADA zenon звертайтесь в центральний офіс компанії СВ АЛЬТЕРА